Categories

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Milk. It does a wallet good.

So, I went to the farm again this evening to get our usual load of fresh milk. Sandra encouraged me to write up the cost of such a trip compared with buying milk in store. Here’s how I reckon:

2009-03-05@20-58-34

One trip to the farm costs 140 rmb (40 for taxi round trip, 100 for 25 liters of milk) we get..

  • fresh yogurt (2 gallons) – 113.55 rmb
  • cheese (2 pounds) – 140 rmb
  • butter (2 sticks) – 23 rmb
  • fresh milk to drink (10 liters) – 73.95 rmb
  • buttermilk (2 quarts) – priceless (you can’t buy it in China)

Totaling 350.5 rmb of dairy products from the trip.

$20.49 vs. $51.30

Bonus: this time around I bought some large free-range chicken eggs at a discounted price.

I think it’s worth an hour of my time every couple weeks, eh?

Bonus: I always meet someone new each time I hop in a taxi to go out to the dairy.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>