Categories

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Cost of Living

During our winter snow, prices started rising. The snow eventually melted, but the prices remained.

When I realized we were paying almost $4 for a gallon of milk, I contemplated whether or not a cow could live happily on our roof. Visions of fresh dairy danced in my head.

Once back to reality, I wondered what people in America and England were paying. Thanks Jamie and Heather for helping me get to the bottom of this.

The following is a price comparison chart for Yichang (China), Little Rock (Arkansas, USA) and Durham (England). All prices have been converted to USD.

China USA England
Bread (loaf) $0.68 $2.69 $1.17
Milk (gallon) $3.68 $3.62 $5.17
Butter (stick) $1.57 $0.86 $1.00
Eggs (dozen) $0.62 $2.26 $2.30
Cheese (24 slices) $3.39 $3.53 $5.73
Pampers (40pk) $7.25 $11.29 $12.56
Chicken Breast (lb) $1.40 $3.49 $7.99
Beef (lb) $2.15 $5.29 $2.00
Gas (gallon) $2.71 $3.19 $10.00

Total grocery bill (excluding gas):

$37.92…England
$33.03…USA
$20.74…China

7 comments to Cost of Living

  • jimmie

    Yeah, it’s all relative. 🙂

  • heather

    I’ll add one other detail…Durham is in a lower cost of living part of England, so if you are further south near London food is a bit more expensive. But I suppose that’s the case with Little Rock vs LA or New York too.

    Ben

  • heather

    I guess most of the cows in China and England are for beef rather than dairy???

  • sherry

    so if you want to compare that to colorado mtn town prices as well… here ya go

    Bread 2.19 loaf
    Milk 6.69 gal
    Butter .67/stick 1/4#
    Eggs 2.89 doz
    Cheese 3.89 24 slices
    Pampers 17.54 40pk
    Chicken breast 4.99/#
    Ground beef 2.99/#
    Gas 3.49 gallon
    Total if buying one of each $45.34

    it can be really frustrating, but somehow it always works out

  • Shelley

    Very interesting! Makes me almost want to move back to Little Rock. Gas in Dallas (Frisco) is 3.47 a gallon today!

    I was shocked that the prices were not consistantly higher/lower for each place. Interesting.

  • Hi!
    I’ll check tomorrow to see what it’s like in Paris… I can tell you already it’s really expensive!
    Laure

  • Fran

    In Taiwan our prices don’t measure up by fair comparison. For instance we just paid 7.00 for a 15 oz. box of Kellogg’s Raisin Bran cereal. I pay about 2.00 for 10 eggs (they don’t sell by the dozen). Need I list more? Enough Said.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>